Prasa o nas
Jak zadbać o cerę po wakacjach?
29 sierpnia 2019, godz. 08:00, autor: JP
Latem szczególnie dochodzi do wysuszenia oraz nadmiernego podrażnienia cery.
fot. 123rf.com/ Olena Yakobchuk
W okresie wakacji skóra narażona jest na nadmierną ilość promieni słonecznych. Po wakacjach i korzystaniu z kąpieli słonecznych nasza cera staje się bardzo często przesuszona, poszarzała i wrażliwa. To znak, że powinniśmy o nią odpowiednio zadbać.
– Nieubłaganie kończy się czas wakacyjno-urlopowy, wracamy do codziennych obowiązków, pora więc zadbać o naszą skórę. Po intensywnym nasłonecznieniu, kąpielach w słonej lub chlorowanej wodzie, skóra staje się szorstka, podrażniona, czasami towarzyszą temu przebarwienia lub rozszerzone naczynka. Warto zatem pomyśleć, jak sobie pomóc i przygotować się na kolejną porę roku – mówi Marzena Olszewska z Instytutu Urody w Gdyni.
Latem szczególnie dochodzi do wysuszenia oraz nadmiernego podrażnienia cery.
– Dodatkowo pojawiać się mogą zmarszczki i przebarwienia. Dlatego też po okresie letnim skóra wymaga intensywnej rewitalizacji oraz nawilżenia – mówi dr n. med. Dorota Sołdacka, ekspert, adiunkt na Wydziale Fizjoterapii i Nauk o Zdrowiu Wyższej Szkoły Zdrowia w Gdańsku.
Zabiegi kosmetologiczne
Do zabiegów kosmetologicznych silnie regenerujących skórę po opalaniu należą:
peelingi chemiczne,
masaże,
zabiegi tlenowe,
zabiegi wodorowe,
peelingi ultradźwiękowe,
odżywcze maski,
terapia światłem.
– W pielęgnacji domowej należy wybierać preparaty takie jak toniki, esencje, kremy, serum i maski, które bazują na substancjach działających silnie antyoksydacyjnie oraz nawilżająco. Antyoksydanty to substancje opóźniające procesy starzenia się skóry, należą do nich: witaminy A, E, C, koenzym Q10, resweratrol, polifenole, które odnaleźć można w liściach szałwii, mięty, rozmarynu, melisy, miłorzębu oraz owocach aronii, cyprysu czy nagietka. Nawilżaczami nazywamy z kolei substancje uszczelniające barierę oraz umożliwiające utrzymanie właściwego poziomu nawodnienia skóry. Na szczególną uwagę zasługują: kwas mlekowy, kwas hialuronowy, mocznik, wyciąg z aloesu, ekstrakt z alg. Należy pamiętać, że każdy zabieg oraz pielęgnacja domowa powinna być dobrana indywidualnie przez kosmetologa oraz dostosowana do typu, rodzaju oraz kondycji skóry – podkreśla dr n. med. Dorota Sołdacka.
Po okresie wakacyjnym w gabinetach najczęściej polecane są zabiegi nawilżające, łagodzące i rozjaśniające.
– Najczęściej proponujemy kurację kwasami, np. azjatykowym, laktobionowym czy kwasem hialuronowym z witaminą C. Równie dobrze sprawdza się mezoterapia bezigłowa z odpowiednio dobranym koktajlem witaminowym. Najlepiej umówić się na konsultację z kosmetologiem, aby indywidualnie dobrać zabiegi pod potrzeby skóry danej osoby – dodaje Ewa Brzozowska z eBeautyLab. – Przy skórze opalonej i podrażnionej warto pamiętać, aby wstrzymać się z inwazyjnymi zabiegami. Do tej grupy możemy zaliczyć mezoterapię mikroigłową lub igłową oraz z zabiegi z użyciem lasera, np. peeling węglowy, depilacja laserem diodowym okolicy twarzy. Dopiero jak nasza skóra będzie wyciszona, a warstwa lipidowa naskórka odbudowana, wtedy będzie odpowiedni czas na zabiegi złuszczające i silnie rozjaśniające przebarwienia posłoneczne – podkreśla.
Po okresie wakacyjnym w gabinetach najczęściej polecane są zabiegi nawilżające, łagodzące i rozjaśniające.
fot. 123rf.com/ Olena Kachmar
Propozycje zabiegów z wyszczególnieniem problemu według Marzeny Olszewskiej z Instytutu Urody w Gdyni.
Skóra szorstka i zanieczyszczona
– Mikrodermabrazja diamentowa, która polega na mechanicznym ścieraniu górnych warstw naskórka za pomocą specjalnego urządzenia. Poprzez regulację przepływu podciśnienia kryształków można kontrolować głębokość złuszczania. Dzięki usunięciu zrogowaciałego naskórka dochodzi do regeneracji i tworzenia się nowych, pełnowartościowych komórek. Zabieg mikrodermabrazji skutecznie oczyszcza skórę. Dzięki temu zabiegowi skóra wygląda młodziej, jędrniej i staje się bardziej elastyczna.
– Peeling węglowy, który polega na naświetlaniu promieniem laserowym skóry twarzy lub dekoltu uprzednio pokrytej specjalną koloidalną zawiesiną węgla. Podczas zabiegu drobinki węgla wnikają w najdrobniejsze nierówności, zagłębienia oraz pory i absorbują energię światła laserowego. Połączenie efektów fotoablacji zewnętrznej warstwy naskórka wraz z jego niedoskonałościami oraz fototermolizy powodują oczyszczenie i zwężenie porów skóry, ujednolicenie kolorytu, stymulację produkcji kolagenu, zmniejszenie stanów zapalnych, stymulację komórek skóry do odbudowy oraz ustabilizowanie wydzielania sebum.
Skóra pozbawiona blasku i przesuszona
– Mezoterapia bezigłowa jest mało inwazyjną techniką poprawiającą napięcie i blask skóry, która odbudowuje, odżywia i regeneruję skórę twarzy i ciała. Preparaty do mezoterapii zawierają kwas hialuronowy oraz zestaw mikroelementów i witamin – substratów niezbędnych do prawidłowej regeneracji skóry. Wyróżniamy mezoterapię igłową oraz bezigłową.
– Osocze bogatopłytkowe to jeden z najpopularniejszych zabiegów umożliwiających wykorzystanie sił witalnych organizmu. Osocze bogatopłytkowe jest substancją, którą otrzymuje się z własnej krwi pacjenta. Stymuluje komórki macierzyste do namnażania oraz pobudza fibroblasty do ich głównego działania, czyli produkcji nowego kolagenu. Przez ostrzykiwanie odpowiednich warstw skóry osoczem bogatopłytkowym zostaje przyspieszony proces regeneracji, aktywacji komórek macierzystych, odnowy i pobudzenia fibroblastów. Dzięki temu zabieg zapewnia długotrwałą regenerację i rewitalizację skóry twarzy, poprawę jej ukrwienia i wygładzenie zmarszczek.
– Mezoterapia igłowa z zastosowaniem preparatów witaminowych np. Filorga NCTF 135 HA. Mezoterapia działa lepiej od najdroższego i najbardziej zaawansowanego technologicznie kremu, bo dostarczamy substancje aktywne bezpośrednio na pożądaną głębokość (nawet 4-6 mm) do skóry właściwej. Systematycznie stosowane zabiegi mezoterapii powodują regenerację skóry oraz jej odmłodzenie. Pobudzają syntezę kolagenu i elastyny, powodują wyraźny wzrost nawilżenia skóry, poprawiają mikrokrążenie w tkance podskórnej oraz zwiększają metabolizm komórek tłuszczowych. Można powiedzieć, że dostarczenie skórze koktajlu zawierającego substancje aktywne sprawia, że zaczyna ona na nowo żyć i prawidłowo funkcjonować, co poprawia jej wygląd. Dzięki mezoterapii jesteśmy w stanie skorygować zmarszczki, poprawić kondycję włosów, przywrócić gładkość oraz koloryt skórze.
Skóra z przebarwieniami
– Retix C to odmładzający zabieg, który wygładza powierzchnię naskórka, stymuluje włókna kolagenu, elastyny, odnawia komórki skóry, redukuje przebarwienia, plamy pigmentacyjne, nierówności kolorytu skóry, zagęszcza i poprawa napięcie skóry, spłyca bruzdy, zmarszczki, zwiększa poziom nawilżenia skóry, spowalnia procesy fotostarzenia i wiotkości skóry, zwęża pory i zmniejsza łojotok. Zabieg Retix C jest całkowicie bezbolesny, a procedura jest krótka. Na skórze pozostawiamy retinolową maskę, którą należy zmyć po upływie sześciu-ośmiu godzin w domu. Dodatkowo można wzmocnić zabieg peelingiem kawitacyjnym. Zabieg należy powtarzać dwukrotnie co cztery tygodnie.
– Laser frakcyjny CO2 pozwala na najskuteczniejsze wykonywanie zabiegów. Emituje on wiązkę, która dociera do skóry właściwej, uruchamiając silne procesy regeneracji. Dzięki temu likwidowane są przebarwienia i blizny, a także poprawia się elastyczność skóry. Dzięki najnowszym systemom zainstalowanym w laserze frakcyjnym CO2 okres rekonwalescencji po zabiegu zmniejsza się do niezbędnego minimum, czyli co najwyżej pięciu dni.
Domowa pielęgnacja
W domowej pielęgnacji warto zaopatrzyć się w profesjonalne kosmetyki, które będą odbudowywały uszkodzoną warstwę lipidową naskórka.
– Preparaty te powinny mieć w swoim składzie witaminy, lipidy, substancje ochronne, a także składniki odżywcze. Warto pamiętać o regularnym robieniu peelingu enzymatycznego, tak, aby usunąć martwy naskórek. Najczęściej zalecamy zrobienie go raz na 7-10 dni. Przy podrażnionych skórach unikamy peelingów ziarnistych, aby dodatkowo jej nie uszkadzać – mówi Ewa Brzozowska.
Czytaj więcej na:
https://zdrowie.trojmiasto.pl/Jak-zadbac-o-cere-po-wakacjach-n137455.html